Chirurgia ręki i górna ekstrema

Dziedzina chirurgii ręki jest bogata w wielowymiarowe podręczniki o encyklopedycznych proporcjach, a Clayton Peimer przedstawia nam kolejną, rzekomo największą informację o ręce i całej górnej kończynie . Odłóż na bok, dla wieloksięgłej książki z ponad 190 autorów z 14 krajów cechuje niezwykła spójność stylu i organizacji, hołd złożony redakcji lub umiejętności dyscyplinarne redaktora. Uczestnicy pochodzą z wielu różnych dziedzin związanych z kompleksową opieką nad kończyną górną, w tym z takich niezwiązanych z medycyną specjalności jak: fizjoterapia, reumatologia, psychiatria, dermatologia, genetyka, protetyka i prawo. Każdy rozdział zaczyna się od konspektu, który okazał się pomocnym przewodnikiem po ciasno upakowanym tekście. Ujednolicona i kompleksowa kolejność każdego rozdziału obejmuje historię, anatomię funkcjonalną, diagnozę, preferowane leczenie płatnika i alternatywy (z uzasadnieniem preferencji), rehabilitację i komplikacje. Każdy rozdział kończy się krótką, opatrzoną adnotacją listą odnośników i bardziej obszerną bibliografią. Termin motywacja przeniknął ocenę wszystkich pacjentów chirurgii ręki i był stosowany zarówno jako alibi na niepowodzenie i jako recepta na sukces, wyjaśniając w ten sposób szerokie zróżnicowanie wyników leczenia ręcznego. Znany Joseph Boyes nazwał termin kopnięcie w spodnie charakterystyczne dla wizerunku chirurga ręcznego z przeszłości jako prostego mechanika. Przeglądając tę książkę, odświeża się zrozumienie – i ilość tekstu poświęconego – istotnej zależności między fizycznymi i psychologicznymi aspektami diagnozy i leczenia. To uosobienie nowoczesnej koncepcji interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego i przeczy karykaturze chirurga ręcznego jako mechanika.
Jeśli kompletność jest sygnaturą pracy encyklopedycznej, poszukiwanie niejasności nie powinno pojawiać się z pustymi rękami. Rzadkość, taka jak ostry obrzęk grzbietowy Secretan, omawia się dwukrotnie, a artretyzm stawu biodrowego jest w trzech oddzielnych częściach. Prawie wszystko, co chcesz wiedzieć, znajduje się w jednym lub kilku miejscach, które paradoksalnie stanowią jedną wadę książki.
Szukając omówienia niektórych typowych problemów występujących w codziennej pielęgnacji dłoni, często trzeba szukać w kilku miejscach, często bez mapy odsyłaczy. Na przykład, aby uzyskać informacje na temat sztywności drugiego ramienia po niesprawnym urazie kończyny górnej, należy zbadać kilka różnych miejsc. Większość rozdziałów zawiera zwykłe odniesienia do profilaktyki, ale ciężko było mi znaleźć obszerną dyskusję na temat patofizjologii, zapobiegania i leczenia sztywności drugiego ramienia w jednym miejscu. W rozdziale o oparzeniach nie wspomina się o nieczęstym występowaniu kostnienia heterotopowego w łokciu lub o dylemacie terapeutycznym, gdy towarzyszy mu przykurcz blizny przedłokciowej. Trzecim przykładem jest rozdział na temat nerwiaków, który ignoruje wypróbowane i prawdziwe techniki odczulania spopularyzowane przez Barbera, które są użyteczne zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu. Aby zapoznać się z opisem tych użytecznych technik, należy zajrzeć do rozdziału dotyczącego rehabilitacji.
Rozdział o zespole bólowym mięśniowo-powięziowym jest najbardziej wyczerpujący, ale pozostawia czytelnika wysoko i sucho z tylko kuszącym odniesieniem do głównej różnicy – fibromialgii Niestety, rozdział nie oferuje pomocy w pytaniu, czy te zaburzenia można uznać za urazy związane z pracą.
Ponieważ dłoń jest najczęściej uszkodzoną częścią ciała, trudno jest ćwiczyć chirurgię ręki bez zaangażowania w rekompensatę pracowniczą. Obszerne rozdziały dotyczące rekompensat pracowniczych i uzupełniającego rozdziału o kwestiach medycznych są znakomite.
Moim jedynym wielkim rozczarowaniem była informacja o pudełku na ulotce. To smutny komentarz do współczesnego orzecznictwa, że czytelnictwo wystarczającej inteligencji, aby ukończyć szkołę medyczną i pełne szkolenie medyczne, musi zostać ostrzeżone, że opinie mogą się zmienić, zabiegi stają się przestarzałe, a ludzie popełniają błędy. Wkrótce prawdopodobnie zobaczymy etykiety ostrzegawcze noży kuchennych i ostrzeżeń na meczach. Wydaje się, że jesteśmy świadkami śmierci zdrowego rozsądku. Ta książka spełnia obietnicę dostarczenia najnowszego testamentu w chirurgii ręki.
Garry S. Brody, MD
University of Southern California, Los Angeles, CA 90033

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: buprenorfina, klimakterium, noni ]
[przypisy: ataksja friedreicha, wrotniewscy koszalin, reporter augustowski ]